תאונות אופנוע

מה לעשות אם נפגעתי בתאונת אופנוע?

לאופנוע יש יתרונות רבים. כל רוכב אופנוע מכיר את תחושת החופש של הכביש הפתוח.

למרבה הצער, רכיבה על אופנוע כרוכה בסיכונים בטיחותיים מהותיים. בניגוד לכלי רכב אחרים, אופנוע לא מגן על הרוכב בעת התנגשות. בתאונות אופנועים עם כלי רכב אחרים, לעתים קרובות רוכב האופנוע סופג פציעות חמורות יותר מאשר הנוסעים שברכב. גם בתאונת אופנוע עצמית, כמו החלקה על הכביש או התנגשות במפגע בדרך, רוכב האופנוע חשוף לסיכונים מוגברים ולפציעות חמורות.

מעורבות בתאונת אופנוע יכולה להוביל להיעדרות ארוכה מהעבודה, לטיפולים רבים ויקרים ולעתים יכולה להיגרם נכות מתאונת אופנוע.

בישראל רוכבי אופנועים, כמו נהגי יתר סוגי הרכבים, חייבים להחזיק בביטוח חובה. תפקידו של ביטוח חובה הוא לשלם פיצויים במקרה של נזקי גוף שנגרמו בתאונת דרכים, אפילו אם התאונה נגרמה באשמתנו.מה לעשות בזירת התאונה?

הפעולות שתבצעו מיד לאחר שנפגעתם בתאונת אופנוע, יכולות להשפיע על הסיכויים שלכם להתאושש ולהחלים מהפגיעה, וכן על סיכויי התביעה לפיצויים כספיים.

אם מצבכם הגופני מיד התאונה מאפשר לכם לעשות זאת, חשוב שתאספו עדויות מזירת התאונה. רצוי לצלם תמונות של המקום, של האופנוע שלכם ושל הרכב או של המפגע שגרם לתאונה. בנוסף, רצוי שתשמרו פרטים מזהים ופרטי התקשרות עם עדי ראיה לתאונה, ובעיקר את פרטיו של הנהג והנוסעים ברכב שאיתו התנגשתם.

רצוי לא לדון עם עדי ראיה ועם נהג הרכב השני, בעניין "מי אשם בתאונה". שאלת האשם בתאונה יכולה להוביל לכתב אישום עקב עבירת תנועה שגרמה לתאונת דרכים עם נפגעים. כמו-כן היא יכולה להשפיע על תביעה לנזקים שנגרמו לרכוש עקב התאונה – נזקים לאופנוע שלכם, לרכב השני ולכל רכוש אחר שמעורב בתאונה. זכרו: מיד לאחר שנפגעתם בתאונה, אתם לחוצים מאוד ולא חושבים בצלילות. יכול להיות שבשלב זה, אתם עדיין לא מודעים לכל נסיבות התאונה. לכן, זהו לא המקום ולא הזמן לקיים דיון בשאלות משפטיות! אל תודו באשמה בתאונה לפני שתתייעצו עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה.

במידה והתאונה קרתה בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בדרך חזרה הביתה, עליכם לעדכן את המנהל הישיר שלכם בהקדם האפשרי.

אחד הדברים החשובים ביותר שעליכם לעשות אם נפגעתם בתאונת אופנוע, הוא לפנות לטיפול רפואי. זה לא יוצא דופן שרוכבים מרגישים בסדר יחסית לאחר התאונה, גם כשמדובר בתאונת אופנוע קשה. עם זאת, מספר שעות או ימים לאחר התאונה, אתם עלולים להרגיש כאבים ונוקשות, שמלמדים על כך שנגרמה לכם פגיעה הדורשת טיפול רפואי. לכן, חשוב מאוד לפנות לבירור רפואי מיד לאחר התאונה. אבחון רפואי מאוחר של פגיעות שונות יכול לפגוע בהחלמתכם ובנוסף, עיכוב בפניה לטיפול רפואי מסייע לחברת הביטוח לטעון שהפגיעות שנגרמו לכם, אינן קשורות לתאונת האופנוע.


מה עלי לעשות בימים שלאחר תאונת אופנוע?

הפעולות שתבצעו בימים שלאחר תאונת אופנוע, יכולות גם הן להשפיע על ההתאוששות הפיזית שלכם ועל סיכויי הצלחת התביעה שלכם לפיצויים עקב נזקי גוף.

  • פנו לבירור רפואי. בירור רפואי וטיפול בפציעות שנגרמו לכם, צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות בימים שלאחר התאונה. הדבר חשוב כמובן לבריאותכם, אך הוא חשוב גם לתביעתכם לפיצויים בגין נזקי גוף. מבחינה משפטית, יש חשיבות רבה למסמכים הרפואיים שמתעדים את מאמציכם לטפל בפגיעות שנגרמו לכם בתאונה. המסמכים הרפואיים מסייעים לעורך הדין להוכיח שהפציעות שלכם אמיתיות, ושפעלתם כנדרש כדי לטפל בהן. שמרו על כל המסמכים הרפואיים שתקבלו במהלך הבירור והטיפול הרפואי, והקפידו למלא אחר הוראות הרופאים והצוות המטפל.

  • איסוף מידע. במידה ונפגעתם בתאונת אופנוע קשה, ומצבכם הרפואי לא איפשר לכם לאסוף מידע מזירת התאונה, רצוי שתבקשו עזרה מקרוביכם באיסוף מידע רלוונטי על התאונה. רצוי שיצלמו את זירת התאונה, את האופנוע, את הרכב השני שהיה מעורב בתאונה ואת פרטי הנהג והנוסעים ברכב.

  • פנו למשטרה לקבלת אישור דיווח על תאונת דרכים. אישור משטרה על תאונת דרכים הנו חיוני למדי לצורך תביעתכם לפיצויים בגין נזקי גוף עקב התאונה. רצוי להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה טרם פונים למשטרה, ובעיקר אם המשטרה זימנה אותך לחקירה.

  • התייעצו עם עורך דין. לא מומלץ לטפל בתביעת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, באופן עצמאי. התייעצו עם עורך דין בהקדם האפשרי לאחר תאונת אופנוע.

  • היזהרו שלא למסור פרטים לחוקר מטעם חברת הביטוח. אם דבר תאונת האופנוע נודע לחברת הביטוח שלכם, או לחברת הביטוח של הרכב האחר שהיה מעורב בתאונה, יכול להיות שיישלח אליכם חוקר פרטי מטעם חברת הביטוח. תפקידו של החוקר הוא לסייע לחברת הביטוח להגן על עצמה מפני תביעות אפשריות. לשם כך, עליו לברר פרטים ולאסוף ראיות על נסיבות התאונה ועל הנזקים שנגרמו לגוף ולרכוש. זכרו, שהחוקר הוא איש מקצוע מומחה מטעם חברת הביטוח. רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה בתאונות דרכים לפני שמוסרים פרטים לחוקר.


נפגעתם בתאונת אופנוע? פנו אלינו להתייעצות עם עורך דין, בטלפון 03-6979489 או השאירו פרטים באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.