מה ההגדרה של תאונת דרכים?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הידוע בראשי התיבות פלת"ד, קובע איך מגדירים "תאונת דרכים" וכיצד יש להגיש ולנהל תביעה לפיצויים מחברת הביטוח.לפי החוק, תאונת דרכים היא אירוע בו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש בכלי רכב מנועי למטרת תחבורה.


אנו רואים שההגדרה של "תאונת דרכים" מורכבת מארבעה מונחים חשובים שחוק הפלת"ד מתייחס אליהם:

  1. נזק גוף: מוות, פגיעה גופנית או פגיעה נפשית, הנחשבת אף היא ל"נזק גוף".

  2. כלי רכב מנועי: רכב אשר נע באמצעות כוח מכאני על פני היבשה. אופנוע, מכונית, אוטובוס, טרקטור, מלגזה ואפילו רכבת, נחשבים לרכבים מנועיים. אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים, נחשבים ל"שנויים במחלוקת" וקיימת לגביהם פסיקה לכאן ולכאן. נדון בנושא זה בכתבה אחרת.

  3. שימוש: המונח "שימוש" מרחיב את המושג "תאונת דרכים" כפי שאנו מכירים אותו. שימוש יכול להיות כניסה לרכב לצורך נסיעה, יציאה מרכב חונה, דחיפה של הרכב כשהוא לא מונע, תיקון באמצע הדרך כמו החלפת גלגל או מילוי נוזל קירור וכן שימושים אחרים, עשויים להיחשב לשימוש ברכב שמקנה פיצויים מחברת הביטוח במקרה של תאונה.

  4. מטרת תחבורה: השימוש ברכב צריך להיעשות במסגרת נסיעה, הכנה לנסיעה או בסיום הנסיעה. לדוגמה, נהג משאית שכח בתוך המשאית קופסת סיגריות. הוא ניגש למשאית כדי להוציא את הקופסה וכשירד מהמשאית, הוא נפל ונפצע. בית המשפט פסק שהיציאה מהמשאית מהווה שימוש ברכב, אבל לא שימוש למטרת תחבורה, ולכן התביעה נדחתה. לעומתו, נהגת שערכה קניות בסופר, הגיעה חזרה לביתה והוציאה את שקיות הקניות מתא המטען. בנסיבות אלו, דלת תא המטען על נסגרה בחוזקה על כף היד של הנהגת וגרמה לה לחבלה קשה. בית המשפט קבע שעד שהנהגת לא סיימה להוציא את השקיות מתא המטען, הנסיעה לא הגיעה לסיומה ולכן היא זכאית לפיצויים מחברת הביטוח.

החוק קובע חריגים מסויימים ל"שימוש למטרת תחבורה". לדוגמה, טעינה ופריקה של מטען ממשאית, אינן נחשבות לשימוש למטרת תחבורה.


נפגעתם בתאונה? אינכם בטוחים אם התאונה היא תאונת דרכים והאם אתם זכאים לפיצויים? אנו מזמינים אתכם להתייעץ איתנו בנושא. צרו איתנו קשר בטלפון 03-6979489.

תוכלו אף למלא פרטים בעמוד צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.