ביטוח חובה לאופניים חשמליים

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה זול, יעיל וידידותי לסביבה. הם מאפשרים ניידות גבוהה ממקום למקום בתוך העיר, ללא תלות בתחבורה ציבורית, בכלי רכב פרטי או במקום חניה.

ככאלו, האופניים החשמליים הפכו לטרנד של ממש בשנים האחרונות וניתן למצוא אותם בכל פינת רחוב בעיר.

על אף שמדובר בכמות הולכת וגוברת של אופניים חשמליים בכבישים וברחובות, המדינה מתעכבת באסדרה (רגולציה) הקשורה בהם.כבר קיימות תקנות הנוגעות לגיל המינימלי לנהיגה על אופניים חשמליים, חובה לעבור מבחן תיאוריה כדי לנהוג בהם ותקנות נוספות. ברם, המדינה עוד לא הסדירה בחוק את מעמדם של אופניים חשמליים, ככלי רכב מנועי. לכן, אף חברת ביטוח בישראל לא מוכרת "ביטוח חובה" לאופניים חשמליים.


כידוע, ביטוח חובה הוא ביטוח מפני נזקי גוף בתאונת דרכים והוא מכסה את המשתמש ברכב ואת הולכי הרגל ורוכבי האופניים והקורקינטים שעלולים להיפגע מהרכב.


לאחרונה (27.9.2019) ניתן פסק דין מהפכני בבית המשפט המחוזי בחיפה, אשר קבע שאופניים חשמליים הם כלי רכב מנועי לכל דבר. ככאלו, יש לבטח אותם בביטוח חובה.


פסק הדין ניתן בעניין גבר שנהג באופניים חשמליים ונהרג מפגיעת מכונית בשנת 2013. התובעים (יורשיו) טענו שאופניים חשמליים אינם מוגדרים ככלי רכב מנועי ולכן יש להתייחס למנוח כרוכב אופניים רגילים שנדרס על ידי הרכב שפגע בו. כך למעשה היה נהוג עד היום ולכן ביטוח החובה של הרכב הפוגע, צריך לפצות את יורשיו של ההרוג בתאונה.


בית המשפט המחוזי קבע בפסק הדין, שהאופניים החשמליים אינם שקולים לאופניים רגילים, והם כלי רכב מנועי. לכן, רוכב אופניים חשמליים חייב לרכוש פוליסת ביטוח חובה לאופניים. כך, בית המשפט דחה את תביעת המנוח נגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע.


משמעות הדברים היא גדולה. למעשה, נהיגה בכלי רכב מנועי ללא ביטוח חובה היא עבירה פלילית. כעת, משהאופניים החשמליים הוגדרו ככלי רכב מנועי, אסור לנהוג בהם ללא ביטוח חובה.

מצד שני, אף חברת ביטוח בישראל איננה מוכרת ביטוח חובה לאופניים חשמליים.

כך נוצר מצב לפיו אסור לנהוג במדינת ישראל באופניים חשמליים, ומי שבכל זאת נוהג בהם ונפגע בתאונה עלול למצוא את עצמו ללא פיצוי.


אנו מקווים שהגורמים הרלוונטיים במשרד התחבורה ובמשרד המשפטים יפעלו במהירות האפשרית לקדם חקיקה ברורה בנושא אופניים חשמליים.